„Zainteresowanie piramidami finansowymi wzięło się u nas z otoczenia. Wchodzimy na rynek pracy i zastanawiamy się jak możemy zarabiać pieniądze, więc chcąc nie chcąc dostajemy różne oferty. Takie dotyczące network marketingu, innych systemów, inwestowania, ale także od piramid finansowych. Jedne są legalne a inne nie. I wkurza nas to, że niektórzy ludzie podszywają się pod osoby, które faktycznie dają jakąś wartość, a sami tak naprawdę mają do zaoferowania jedynie pranie pieniędzy…”
Niezmiernie cieszy mnie fakt, kiedy tak trzeźwe spostrzeżenia i opinie słyszę od ludzi młodych. Wszak to od tych dwudziestoparolatków, studentów, niebawem będzie zależało, jak ukształtuje się nasza przedsiębiorczość, biznes, system wartości w tym temacie, no a w konsekwencji gospodarka. Dlatego mocno trzymam kciuki za młodzież, która zainicjowała projekt NALEGALU. Przedsięwzięcie ma na celu edukacyjne oddzielenie ziarna od plew, zwrócenie uwagi na interesujące, w pełni legalne metody zarabiania pieniędzy, przy jednoczesnym, jasnym wskazaniu tych, za udział w których można nawet trafić za kratki.
To bardzo ważne, gdyż nielegalna działalność piramid finansowych jest obecnie jednym z najpoważniejszych problemów polskiej przestrzeni ekonomiczno-społecznej. Żerujące na ludzkiej pazerności, braku podstawowej wiedzy ale przede wszystkim prężnie i nader profesjonalnie „manipulujące” ludzi projekty typu Amber Gold czy FinRoyal, jako „biznesy” tradycyjne, powoli odchodzą do lamusa. Dziś, w dobie internetu, ze względu na obraną formę prawną i styl działania, masową furorę robią już programy typu revenue sharing, kryptowaluty ubrane w podobny do MLM plan marketingowy, spółdzielnie czy nawet systemy oparte na crowdfundingu. A cały proceder, przede wszystkim ze względu na nieudolność decydentów, niektórych urzędów i ogólnie kompetentnych – wydawać by się mogło – jednostek, rośnie w tempie zastraszającym. Poszkodowanych jest coraz więcej…
Dlatego nader ważna jest w tym temacie mocna, rzetelna i merytoryczna edukacja. I edukacja. Poza tym edukacja. I jeszcze jedno – edukacja…
To przede wszystkim dlatego zauważyliśmy projekt NALEGALU i zdecydowaliśmy się wspierać go z całych sił. Ten o totalnie społecznym charakterze pomysł zainicjowała grupa studentów z różnych miast Polski, bezpośrednio współpracujących ze Studenckim Kołem Naukowym Ekonomicznej Analizy Prawa ze Szkoły Głównej Handlowej. Na pierwszej konferencji „Piramidy finansowe” byliśmy z naszym reporterskim zoomem w Warszawie 27 kwietnia 2017. Fotoreportaż z tego spotkania można znaleźć w Network Magazynie, a dzisiaj publikuję materiał filmowy:
I pamiętajcie, że od momentu nowelizacji Ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji w 2004 roku, za inicjowanie i budowanie piramid finansowych nie odpowiadają już tylko ich twórcy, właściciele czy prezesi. Odpowiedzialność karna spada również na uczestników tego typu systemów:
Ludzie nie zdają sobie sprawy, że wciągając do piramid nie tylko robią syf znajomym ale sami mogą trafić do więzienia. A minister jest teraz ostry. Jak nie będzie mógł zamknąć za oszustwo to zamknie za niepłacenie podatków i będą polscy Al Capone 😉